web tasarım ajansı seçerken bunlara dikkat edin

Web Tasarım Ajansı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Web tasarım ajansı tercihiniz projenize ayıracağınız emek, zaman ve bütçenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak önemli bir kriterdir.

Bir web sitenizin olması günümüz internet çağında fikirlerinizi hayata geçirmenin ve başarıyı yakalamanın ön şartıdır. Hayatımıza giren teknolojiler, sadece insanların yaşamını kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda potansiyel müşteri kitlelerinin de satın alma davranışlarına doğrudan etki ediyor.

Özellikle mobil cihaz kullanımının artması, geniş bant internet ağının yaygınlaşması ve online ticaret pazarının günden güne büyüdüğü bu çağda, satın alma güdüsü içinde olan ya da bir ürün/hizmet hakkında araştırma yapmak isteyen kullanıcıların bu konuda aldığı ilk aksiyon internetten araştırma yapmaktır.

Milyonlarca kişinin aktif olduğu böyle bir platformda yer almak, binlerce lira kira vererek en işlek caddede açacağınız bir mağazadan daha değerlidir. Mevcut işinizi büyütmek ya da girişiminizi başarıya ulaştırmak için profesyonel bir web sitesi sahibi olmak, işinize yapacağınız en büyük yatırımlardan biridir.

Web sitesi açmak için pek çok yöntem mevcuttur. Ancak bu yöntemlerin sadece bir tanesi işinizi en profesyonel şekilde yapmanızı ve işletmenizin imajını daha kurumsal şekilde yansıtmanızı sağlar. Bu nedenle paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilmeniz için web yazılım alanında uzman, ihtiyaçlarınızı tam olarak anlayabilecek ve alternatif çözümler sunabilecek profesyonel web ajansları ile çalışmalısınız.

 

Nerele dikkat edilmeli?
 

1) Kurumsal yapıdaki web ajansları ile iletişime geçin

Web sitenizin tasarımını yapmak için pek çok web tasarım ajansı ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak seçim yaparken, kurumsal yapıda olan web ajanslarını seçmenizi tavsiye ederiz. Bir web tasarım ajansının kurumsal olup olmadığını, ofisinden, web sitesinin kalitesi ve içeriklerinden, departman yapısı ve ekibin sayısı, mail yazışmaları, mailde firmaya özel imzanın yer alması, marka patenti...gibi pek çok kriteri göz önünde bulundurarak çalışmak istediğiniz web tasarım ajansı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 

2) Ajanstaki ekip hakkında bilgiler edinin

Web tasarım hizmeti alacağınız dijital ajansın ekibi hakkında bilgiler alınız. Tasarım için bir tasarımcı, sitenin ön yüzünü kodlayacak ayrı bir front-end yazılımcı ve arka planı kodlayacak back-end yazılımcı alacağınız web tasarım hizmetinin daha hızlı ve kaliteli bir şekilde yapılmasını sağlar. Ancak kendini ajans diye tanıtan ancak sadece tek bir kişinin çalıştığı web tasarım ajanslarından uzak durunuz. Çalışacağınız web yazılım ajansı mutlaka herbiri alanında uzman kişilerden oluşmalıdır.
 

3) Refanslarına detaylı göz atın

Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz derler ya, bir firmanın işini en iyi yansıtan da sahip olduğu referanslarıdır. Web ajansından bir tanıtım dosyası isteyerek ya da web siteleri üzerinden bu referanslara ulaşabilirsiniz. Hatta işini ciddiyetle yapan web ajansları bu referansları sosyal medya hesaplarında da paylaşmaktalar. Siz de bir web ajansı ile çalışmadan, bu referanslara göz atınız.

Ancak referanslara bakarken, hangi firma ile çalıştığından ziyade o firmaya hangi projelerde destek verdiklerine bakın. Eğer bu referans projeler bir web sitesi ile mutlaka o web sitelerine girin ve tasarımından, kullanıcı deneyimine, sitenin kurgusuna, kullanılan renklerin uyumuna kadar tüm kriterlere göz atın.
 

4) Sosyal medya hesaplarını inceleyin

Sosyal medya artık sadece bir eğlence platformu değil aynı zamanda büyük bir ticaret merkezidir. İşini kullanıcılara aktarmak isteyen pek çok firma sosyal medya kanalları üzerinden ürün ve hizmetlerini paylaşarak hedef kitlenin dikkatini çekmeye çalışmaktadır. Web ajansı araştırırken, sosyal medya hesaplarına göz atarak, hem yaptıkları projeler, hem çalıştıkları firmaları öğrenebilir, paylaşımların kalitesinden tasarım işini ne kadar iyi yaptıklarını görebilir hatta gelen yorumlar ve mesajardan müşteri memnuniyet oranını görebilirsiniz.
 

5) Hazırcı değil, yaratıcı bir ekiple çalışın

Web sitesi markanızı, işletmenizi ya da bireysel web projenizi rakiplerinden ayıracak şekilde tasarlanmalı. Kullanılan renkler, ürün gösterimleri, metinler ve sitenin tüm yazılımı tamamen size özel olmalıdır. Malesef bu konuda pek çok web tasarım ajansı hazıra kaçmakta ve daha önceki müşterilerine yaptıkları tasarımları ve yazılımları biraz değiştirerek size özgü bir çalışmaymış gibi sunabilmekteler. Web ajansı ile projeniz üzerinde çalışırken tasarımın tamamen sizin için çalışılmış, özgün tasarımlar olması gerektiğini özellikle belirtin.

Instagram'da Biz!

Hemen Bize Ulaşın
Aklınızdaki projeyi hayata geçirmek için ilk adımı bize ulaşarak atın.
mars yeryüzü
Hemen Arayın
hemen arayın Hemen Arayın 0 (216) 511 50 40