dijitale dönüştürme, dijitalleşme ve dijital dönüşüm arasındaki farklar nelerdir?

Dijitale Dönüştürme, Dijitalleşme ve Dijital Dönüşüm arasındaki farklar nelerdir?

Sayısallaşma, dijitalleşme, dijital dönüşüm: neden önemli?

Dijital dönüşümle ilgileniyor musunuz? Cevabınız evet ise, o zaman bu terimlerin gerçek anlamlarını bilmek ve neden bahsettiğimizi anlamak önemlidir.

Dijitalleşme, dijitale dönüştürme ve dijital dönüşüm genelde beraber kullanılırlar, hatta birbirleri yerine kullanıldıkları da olur, ki bu bir hatadır. - Bu makale her şeyi açıklığa kavuşturacak ve dijital dönüşüm sürecini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Dijitale dönüştürme (sayısallaştırma) nedir?

Dijitale dönüştürme, fiziksel formattaki bilgiyi dijitale dönüştürme sürecidir. Dijital olmayan şeylerin bilgisayar sistemleri tarafından kullanılabilen ve işlemleri veya iş akışlarını otomatikleştiren dijital temsilleri anlamına gelir. Dijitale dönüştürme, veriye ihtiyaç duyan işletme değerini yaratmaya olanak tanır. Verilerden faydalanan işletmelerin temelini kurmaya yardımcı olur. Örneğin: Kağıt formundaki bir belgeyi taratmak ve bilgisayara PDF gibi dijital bir formda kaydetmek. Bir kağıda yazdığınız notları Excel çalışma sayfasına geçirmek.Analog VHS kasetlerini dijital veri içeren CD, DVD veya Blu-Ray disklerine dönüştürmek.

Dijitalleşme nedir?

Dijitale dönüştürme ve dijitalleşme birbiriyle yakından ilişkilidir. Zaman zaman birbiri yerine kullanılsalar da aslında ikisi farklı şeylerdir. Dijitalleşme; dijitale dönüştürme sürecinden faydalanarak işletme süreçlerini iyileştirmektir. Dijitalleşme, sayısallaştırılan bilginin size katkıda bulunması demektir. Bu kavram dijital teknolojileri ve verileri, kazanç elde etmek, işleri iyileştirmek ve dijital bilgiyi merkezinde barındıran bir dijital kültür yaratmak anlamına gelir. İşlemleri daha elverişli, verimli ve kârlı hale getirir. Örneğin: Bir PDF belgesini bilgisayarın sabit disk sürücüsünden buluta yüklemek ve birçok kişiyle verileri analiz etmeleri için paylaşmak;

Bir Excel çalışma sayfasını bulutta depolanan bir Google E-tablosuna dönüştürmek. Bu platform dosyaların birkaç kişi arasında paylaşılabildiği yapılandırılmış bir ortam sağlar. Yine de, Google Dökümanlar dosyaları güncel tutmak için insan etkileşimine ihtiyaç duyar..

Dijital filmleri CD, DVD veya Blu-ray disklerinden online hizmetlere taşımak. Bu uygulama sayesinde insanlar filmleri indirebilir veya kiralayabilirler.

Dijital dönüşüm nedir?

Dijital dönüşüm; iş aktivitelerinin, işlemlerin, ürünlerin ve modellerin dijital teknolojilerin sağladığı avantajlardan tamamen faydalanması için dönüşümü anlamına gelir. Burada amaç etkinliği, risk yönetimini ve para kazandırabilecek fırsatları iyileştirmektir. Dijital dönüşüm; işleri yeni, dijital yollarla yapmak demek. Örneğin: Online bir PDF dosyasından veri okumak veya Google Dökümanlar’daki verileri okuması için bir uygulamaya veya sisteme aktarmak. Burada amaç yeni ürün sunarken veya müşteri hizmetlerini iyileştirmek için içgörü edinmek. Bu işlem çok fazla insan etkileşimi gerektirmez, çünkü otomatikleştirilmiştir. Sonuç olarak etkinliği artırır, maliyetleri düşürür ve hatta satışları artırabilir. Online film yayını yapmak. Müşterilerden analiz etmek, kişisel öneriler hazırlamak, teklifler sunmak ve reklam çıkarmak üzere veri toplamak.

2017 yılında Pricewaterhouse Coopers tarafından yayınlanan "Digital Factories 2020: Shaping the future of manufacturing" ( Dijital Fabrikalar 2020: imalatın geleceğini şekillendiriyor) raporunda dijital dönüşümün gerçek hayatta yaşanan iyi örneklerini ele almış. Bu örneklerden biri Almanya’daki Fujitsu fabrikası. Raporda şöyle bir açıklama geçiyor: 

- “Fujitsu, en başta etkileşimlerle geliştirmeden, hizmet ve eğitimler dahil olmak üzere nihai müşteri ile etkileşime kadar tüm değer zincirini bir yerleşkede topladı. Fabrikanın merkezinde, üretim ve lojistiği yönlendiren gelşimiş bilgi teknolojisi (BT) var. (...) Augsburg fabrikasıyla Fujitsu, Almanya'da uygun fiyatlı bilgisayar donanımı geliştiriyor ve üretiyor. Sipariş seviyelerine esnek bir şekilde yaklaşan "Nefes alan fabrika" yerleşkesinde, Japon firma dijital fabrikayı kapsamlı ve müşteri odaklı Endüstri 4.0 yaklaşımı olan bir sistemin bir parçası olarak gösteren bir tesis geliştirmek için bulut tabanlı hizmetler, dijital uygulamalar ve hızlı prototiplendirme kullanıyor. (…) Dijital atölye veri yönetimi sayesinde, müşteriye özel üretimi son derece hızlı yapmak mümkündür. “Akıllı fabrika” çözümleri şeffaflığı ve kaliteyi arttırır, verilerin daima güncel olmasını sağlar ve maliyetleri düşürür. Bunlar, süpermarket konseptini desteklemekten nakliye ve depolama yapılarının sürekli optimize edilmesi ve müşteriye özel dijital etiketlere kadar uzanmaktadır. Modüler yazılım tabanlı yapı taşları, yani Fujitsu’nun Üretim Yürütme Sistemini oluşturan “birbirine bağlı uygulamalar” dijital üretim sürecini tamamlıyor. Bunlar, tek bir modülde hassas/belirli değişikliklere olanak tanıyor ve tepki süreleri önemli ölçüde daha hızlı oluyor.”

Dijitale dönüştürme ve dijital dönüşüm arasındaki farklar nelerdir?

Dijitalleşme teknolojiyi mevcut işletmenizde kullanmanızdır. Dijital dönüşüm ise işleri yeni, dijital yollarla yapmak demek. Dijital dönüşüm, dijitale dönüştürme kavramından oldukça kapsamlıdır. Dijitale dönüştürme ve dijitalleşme, dijital dönüşümün birer parçasıdır. Dijital dönüşüm bir işletmeyi tüm açılardan ele alır: müşteriyi anlamak ve temas noktalarını keşfetmek, büyüme stratejileri, işletmenin mobil uygulamaları, dijitale dönüştürme işlemleri, işçilere olanak tanıma, performans, yeni iş modelleri ve daha fazlası… Tamamen yeni bir pazarın yanı sıra yeni müşteri ve iş gerçeklerine yol açar.

Kısaca özetleyecek olursak,

Dijitale dönüştürme, fiziksel formattaki bilgiyi dijitale dönüştürme sürecidir. Bir şirket bu işlemleri işlerini iyileştirmek, kazanç sağlamak veya işlerini sadeleştirmek için kullanıyorsa buna dijitalleşme denir. Bu işlemlerin sonucuna dijital dönüşüm denir. Dijital dönüşüm, bir dijital işletme kurma yolunda dijitale dönüştürme ve dijitalleşmeye ihtiyaç duyar. Dijital Çağ işletmelerin işleyişini değiştirmeye başladı. Zamanla birçok yenilik olacak ve onların gelmesiyle birlikte anlamamız gereken birçok yeni kavram olacak.

Bizler bu değişikliklere ayak uyduruyoruz. Etkili uygulama konusunda tecrübemiz var. Bize bir mesaj bırakın. İşletmenizi dijitalleştirmenize ve nihayet dijital olarak dönüştürmenize yardımcı olabiliriz.

Instagram'da Biz!

Hemen Bize Ulaşın
Aklınızdaki projeyi hayata geçirmek için ilk adımı bize ulaşarak atın.
mars yeryüzü
Hemen Arayın
hemen arayın Hemen Arayın 0 (216) 511 50 40