geliştiricilerin i̇şe alınma sürecinde yaptığı 9 büyük hata

Geliştiricilerin İşe Alınma Sürecinde Yaptığı 9 Büyük Hata

Geliştirici olarak yeni bir rol ararken sert bir rekabetle karşı karşıya oluyorsunuz. İş arama konusuna gelince ise bir adım önde olmanız gerekir. İşte, geliştiricilerin işe alım sürecinde yaptıkları en büyük hataların 9'u ve bunlardan nasıl kaçınabileceğiniz.

 

1. Geçmiş Başarılara Bel Bağlamak

Geçmişte çok etkileyici başarılar elde etmiş olabilirsiniz. Popüler bir web sitesini geliştiren ekipteydiniz veya çok popüler bir uygulama oluşturdunuz. Ancak, bunun üzerinden ne kadar zaman geçti? İşverenler, geçmişte ne yaptığınızı bilmek isterler, ancak bundan daha önemlisi gelecekte ne yapacağınızdır.

 

2. Bir Plan Olmadan Başvurmak

Gerçekten bir işe ihtiyacın olduğunda, herkese özgeçmiş göndermek kolaydır. İş tekliflerine açık olduğunu düşünüyorsun, ama gerçekten hangi işle uğraşmanın umurunda olmadığını gösteriyorsun.

İşveren Fiona Morgan, "Yapılması gereken en iyi şey oturup, ne tür bir iş istediğini düşünmek" dedi. "Neyi hedeflediğinizi biliyorsanız, çok daha farklı amaçları olan başvurular oluşturabilirsiniz."

 

3. Sosyal Medyadaki Durumunuzu Önemsememek

Çevrimiçi varlığınız her zamankinden daha fazla önemli. Sahip olduğunuz profilin ve sosyal medya hesaplarınızın vereceği izlenimi düşünün. İşveren çevrimiçi olarak sizi arar, sosyal medya hesaplarınızı ve kişisel web sitenizi araştırıp sizinle mülakat yapmak isteyip istemediğine karar vermek için bu bilgileri bulur ve kullanır. Bu, sizin şirket kültürüne uyup uymayacağınızı anlamak içindir.

İş başvurusu yapmadan önce görmelerini istemediğiniz resimleri veya yazıları temizlemek için kişisel web sitelerinizin üzerinden geçin. Bağlantılar kurmak için LinkedIn gibi profesyonel siteleri kullanmaya başlayın.

 

4. İş Aradığınızı Paylaşmamak

Yeni bir iş arıyorsanız, bunu kendinize saklamanız gerektiğini düşünmek kolaydır. Aslında işinizi zorlaştırıyorsunuz. Kendinizi yeni olasılıklara kapatarak, hayallerinizdeki işi keşfetmenize yardımcı olabilecek insanlarla bağ kurmayı olanaksız hale getiriyorsunuz. Arkadaşlarınız, aileniz veya meslektaşlarınızla konuşuyorsanız, sizi bir ömür boyu bekleyen kişiyi kimin arayabileceğini asla tahmin edemezsiniz.

 

5. Başvurunuzu Geliştirecek Araçlar Kullanmamak

Dikkat çekmenizi sağlayacak bir başvuru yapmanıza yardımcı olacak bol miktarda araç mevcuttur. Aşağıda bu araçlardan bazılarına yer verdik:

 

6. Başvurunuzda Sadece Geleneksel Araçlar Kullanmak

İş ilanları iyi bir sonuç verebilir, ancak sizi açık pozisyonlara sokmak mümkün olmayabilir. Arkadaşlarınız ve ailenize, eğer sizin ve yeteneklerinizle alakalıysa, çalışma yerlerindeki açık pozisyonları sormanın zamanı geldi. Bu şekilde çok daha fazla fırsat bulabilirsiniz, bu nedenle bir iş açılışında önerilmekten korkmayın.

 

7. Güçlü Taraflarınıza Odaklanmamak

Geliştirici olarak yeteneklerinize hitap eden işler için başvurmuyorsanız, iş bulmada fazla şansınız olmayacaktır. En iyi yaptığınız şeyi düşünmeniz gerekir.
Mükemmel bir kodlayıcı mısınız? O zaman bu beceriyi kullanmanızı gerektirecek işlere başvurmanız gerekir. Bunu yaparsanız, sahip olduğunuz yeteneklerinizin parlamasına izin vereceksiniz. Becerileriniz, işe alınan kişinin istediği şeyle de iyi uyum göstereceğinden, daha fazla mülakat için çağrılacaksınız.

 

8. İşvereni Zekanızla Alt Etmeye Çalışmak

Pek çok geliştirici, işe alım görevlisine iş için doğru kişinin olduklarını göstermek için zekalarını fazlasıyla göstermeleri gerektiğini düşünür. İşverenin, buna ihtiyacı yoktur ve aslında bu can sıkıcı bir eylem olabilir.

Bu durum sizi hırçın biri olarak göstereceği için, aslında sizi reddedeceklerdir. Bunun yerine, işe alım memurunun iş için doğru kişiyi bulmak istediğini fark edin. Neden işe uygun olduğunuzu düşündüğünüzü gösterin.

 

9. İşinizi Kontrol Edememek

Geliştiricilerin yaptıkları her şeyde akıllı davranmaları gerekir. Başvurunuzu önceden okuyup düzeltmezseniz anında reddedilirsiniz. Başvurunuzu göndermeden önce okuyun, gözden geçirin ve düzeltin. Böylelikle çok daha iyi bir izlenim bırakın.

İş aramada bu hatalardan kaçınırsanız iş arama yolculuğunda beklediğinizden daha fazla imkan elde edeceksiniz. İş arama konusunda akıllıysanız, ihtiyacınız olan işi alabilirsiniz.

Instagram'da Biz!

Hemen Bize Ulaşın
Aklınızdaki projeyi hayata geçirmek için ilk adımı bize ulaşarak atın.
mars yeryüzü
Hemen Arayın
hemen arayın Hemen Arayın 0 (216) 511 50 40